27 Eylül 2012 Perşembe

THY Temalı Doğum Günü Pastası

Bu pastayı, arkadaşları Elif Hanım için sürpriz doğum günü pastası olarak yaptırdılar.
Elif Hanıma mutlu yıllar diliyorum.
Ayrıntılar için tık tık...

kek pops

Uzun zamandır kek pops yapmayı istiyordum ve nasıl yapıldığını araştırıyordum.Nihayet salı günü yapmaya başladım.Çikolata kaplamasını bitirip süslemeye başlayacakken pasta siparişi aldım ve süsleme işini erteledim.Nihayet dün akşam pastayı teslim ettikten sonra bitirdim.Sonuç gördüğünüz gibi...
Nasıl yaptığıma gelince;
12 kişilik bir kekin dörtte birini kullandım.Resimde gördüğünüz kek poplardan 18 adet adet çıktı.
İstediğiniz tarifte bir kek kullanabilirsiniz.Sadece bunun için bir kek yapabileceğiniz gibi kalan keklerinizi de değerlendirebilirsiniz.Keki iyice ufalıyoruz.Mümkün olduğunca ince olacak.Daha sonra bunu tekrar karıp şekillendirebilmek için sıvı bir malzemeye ihtiyaç duyuyoruz.Sade kek kullanacaksanız reçel veya sade krem şanti kullanabilirsiniz.Kakaolu kek kullanacaksanız kakaolu krem şanti kullanabilirsiniz.(Ben öyle yaptım) Malzemeyi karıp ceviz büyüklüğünde toplar yapıyoruz.Buzdolabında 10-15 dakika bekletiyoruz.Diğer tarafta  beyaz veya siyah çikolatayı benmaride eritiyoruz.Hazırladığımız toplara çubukları takıyoruz.Çubuk olarak evde çöpşiş çubuğu varsa onu da kullanabilirsiniz.Kürdan kullanacaksanız toplar çok küçük olmalı.Çubukları toplara takmadan önce ucunu, erittiğimiz çikolatayaya batırarak takıyoruz ve tekrar dolaba kaldırıyoruz ki çubuklar topları iyi tutsun,sağlamlaşsın.
Daha sonra topları erimiş çikolataya batırıp her tarafını kaplatıyoruz.Fazlalığın akmasını sağlıyoruz ama fazla sallamıyoruz ki toplar çubuktan kurtulmasın.Kuruması için çubukları dik durabilecekleri bir zemine (bir strafor,köpük parçası olabilir) saplıyoruz.Eğer topları renkli şekerlerle kaplayacaksak kurumadan hemen yapmalıyız,aksi halde yapışmazlar.sonradan farklı renkte bir şeker veya çikolatayla süsleyeceksek (Bir tobanın ucunu çok küçük keserek sıkabiliriz.) topların kurumasını beklemeliyiz.
Geri kalan süslemeler tamamen sizin olanaklarınıza ve zevkinize kalıyor.
Bu güzelliğe sadece çocukların değil biz büyüklerin de dayanamayacağımız bir gerçek.
Çok güzel de bir hediye...

Kek Pops Yaptım...

Uzun zamandır yapmak istediğim kek poplarımı bu akşam yaptım.Paylaşmak için sabahı bekleyemedim.
Çok güzel görünüyorlar değil mi?
Lezzetleri de harika.
Nasıl yaptığımı ancak yarın anlatabileceğim.
İyi uykular...

24 Eylül 2012 Pazartesi

"THY" Temalı Pasta

Sevgili Ayşegül'e nice mutlu yıllar diliyorum...Pastanın ayrıntıları burada...

Yeni bloğum...


Bugüne kadar yaptığım her şeyi sizlerle burada paylaştım ve birçok bloger ile tanıştım,yazıştım... Sizlerden güzel yorumlar aldım.Sayfamı ziyaret ettiğiniz, yorum bıraktığınız, beni yüreklendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Birçok ilgi alanım var ama son zamanlarda kurabiye ve pasta biraz daha öncelik kazanmaya başladı hayatımda. Kurabiyeleri süslerken bütün düşüncelerden sıyrıldığımı,derdi kederi unuttuğumu, bedenen çok yorulsam da ruhen bana iyi geldiğini fark ettiğim için biraz daha öne çıktı bu uğraşım. Durum böyle olunca aynı sayfada yayınlamak yerine farklı bir adreste yayınlamayı düşündüm.Bundan böyle örgü,keçe,kitap...ile ilgili paylaşımlarım "Kendimce"de, kurabiye ve pasta ile ilgili paylaşımlarım ise "Masal" da olacak.Sizleri masal sayfalarıma da bekliyorum.Sevgiler...

Fanatik pasta

Oğlumun doğum günü pastası...

22 Eylül 2012 Cumartesi

yarış arabalı pasta

Merhaba...
Bir süredir o kadar yoğunum ki yaptıklarımı sizlerle paylaşacak vakit bulamıyorum.Bulabildiğim küçük bir boşlukta sevgili Ceren için yaptığım pastayı paylaşmak istedim.Ayrıntılar burada...

11 Eylül 2012 Salı

Domates Suyu Yapılışı

 Kış hazırlıkları sadece bende değil tüm evlerde ve bloglarda son sürat devam ediyor.Herkes kendi tecrübelerini paylaşıyor.Böylece bazen kullandığımızdan daha pratik bir yol bulabiliyoruz.En çok da bu işlere yeni başlamış, yakınında sorup danışacak fazla kimsesi olmayanların işine yaradığını sanıyorum.Onun için birçok yerde bulunabilecek bilgilere bir yenisini de ben ekleyerek tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
Kış hazırlığı yaparken bence ilk olarak kullanılacak malzemenin kalitesi geliyor.Malzemeyi en olgun zamanında ve kalitelisinden seçmeliyiz ki emeklerimiz boşa çıkmasın.
Bu açıdan domates suyu yada salçası yapmak için en uygun zaman 15 Ağustos-15 Eylül arasıdır.Unutmamak gerekir ki kaliteli domates, kaliteli domates suyu demektir.
Domates suyu yapmanın birkaç yolu var.Kullanırken bazı yemeklere rende kullanırken bazılarında konkase (küp küp) doğranmış kullanıyoruz.Onun için ben bir kısmını rende bir kısmını da konkase yapıyorum
Eskiden, yıkadığım domatesleri yatay olarak (sapı yukarıda kalacak şekilde) kesip elimle sıktırıp silkeleyerek ortasındaki çekirdeklerini atıyor ve ondan sonra rendeliyordum.Rendelenmiş domatesi tencerede birkaç saat bekleterek sarı suyunun üzerine çıkmasını bekliyor ve büyük bir servis kaşığıyla bu sarı suyu alabildiğim kadar alıp atıyordum.Geriye kalan koyu kıvamlı kısmı ocakta kaynatıp az tuz ekliyor ve yıkanıp kaynar suyla haşlanmış kavanozlara doldurup kapaklarını kapatıyordum.(Kapaklar sağlam olmazsa tutmayıp bozulacağı için her seferinde yeni kapak kullanmak gerekir.)Kapağı kapatılmış kavanozu ters çevirerek düz bir zemine koyuyor ve soğumasını bekliyorum. Soğuyunca düz çevirip parmağımla bastırarak kapağın içine çöküp çökmediğini kontrol ediyorum.Hareket etmiyorsa tutmuş demektir ve kışın kullanmak üzere kaldırabilirim.Kapak hareket ediyorsa tutmamış demektir.Bu durumda açıp hemen kullanmalısınız.
Bu yıl çok telaşeli bir zamanda yapmak zorunda kaldığım için rendeyle uğraşacak vaktim yoktu.Ben de "yemeğe koyduğumuzda da kaynatıp pişirmiyor muyuz ki" diyerek domatesleri doğrayıp kaynattım.Domatesler iyice yumuşayınca biraz soğumasını bekleyip değirmenden (tupperware'in değirmeninden çok memnunum,salçayı da onunla yapıyorum.Piyasada başka markaların da olabilir.Edinmenizi öneririm)geçirdim.Böylece domates, kabuklarından ve çekirdeklerinden ayrıldı.Elde ettiğim domates suyunu ocağa koyup kaynayınca tuzunu ilave ettim.Kısık ateşte kaynatmaya devam ederek kavanozlara doldurdum.Ben küçük kavanozları kullanmayı tercih ediyorum.Çünkü açtığımda tam bir yemeklik oluyor ve geriye kalanı muhafaza etmek gibi bir derdim olmuyor.
"Allah sağlık ve mutlulukla yemeyi kısmet eder inşallah" duasıyla kavanozları yerleştirince işim bitmiş oldu.
Öneririm, siz de yapın...

10 Eylül 2012 Pazartesi

Kril Yağı

Kril yağını ilk kez Derya'nın Dünyası Programında duydum.Program konuğu olan diyetisten Selahattin Dönmez daha önce hiç duymadığım bu yağdan bahsetti.Hemen dikkatimi çekti;çünkü kolesterol düşüren,kalp hastalıklarından koruyan,sedefe karşı etkili...bunun gibi birçok yarara sahip bu mucizevi yağ tam bana göreymiş gibi duruyordu.
Hemen ulaşamadım ama nihayet ben de kullanabileceğim.En az üç ay kullanacağım.Bu sürenin sonunda memnun kalıp kalmadığımı sizlerle paylaşırım.
Siz bu süreyi beklemeden,eğer benzer şikayetleriniz varsa bir araştırma yapın bence.İlginizi çekeceğinden eminim.29 Mart 2012 tarihli Derya'nın Dünyası programından Selahattin Dönmez'in açıklamalarını izleyebilirsiniz(Ki kendisi açıklamalarına inandığım ve değer verdiğim bir uzmandır).
Mehmet Öz'ün ve Erkan Topuz'un da bu konuda açıklamalarını bulabilirsiniz.
Marka konusunda, piyasada birçok farklı marka var.Ben resimdekini buldum ama siz farklı markaları da araştırabilirsiniz.
Herkese sağlıklı günler diliyorum...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...